IMPLANTOLOGIE
Implantologie je moderní obor, bez něhož se dnešní stomatologie neobejde. Nabízí elegantní a šetrné řešení ztráty jednoho nebo více zubů.
Terapie zubními implantáty představuje vlastně minimálně invazivní terapii vzhledem k tomu, že např. po ztrátě jednoho zubu již není ve většině případů nutné činit zásahy na tvrdých tkáních zubů sousedících s defektem.
Zubní implantáty
Zubní implantáty (nejčastěji titanový váleček se závity – pomocí jejich vedení se zašroubuje, nikoliv „nastřelí“, do otvoru, který v kosti připravíme) nahrazuje kořen zubu a k němu je dalšími součástkami „stavebnice“ připevněna korunka či můstek.
Zavádění zubního implantátu provádíme většinou v lokální anestezii, takže jde o bezbolestný výkon. Na přání pacienta může být ošetření provedeno v analgosedaci či celkové anestezii.
Následně je třeba nechat zubní implantát 2-3 měsíce vhojit. Po této době implantát drobným výkonem v lokální anestezii zpřístupníme a po týdnu až 14 dnech otiskujeme na korunku/můstek.
Na vlastní zubní implantáty pak našroubujeme protetický pilíř (abutment) a připevníme korunku/můstek. Za určitých okolností lze pacientovi připevnit provizorní můstek na stejný den zavedené implantáty, a tím je ihned zapojit do funkce. Po 3-4 měsících se zhotoví můstek definitivní.
Obavy pacientů, že jejich tělo implantát nepřijme, jsou většinou zbytečné. Úspěšnost této terapie je 95-99%.
Dentální hygiena musí být u nositelů implantátů ovšem precizní, jinak dochází (stejně jako u původních zubů) k úbytku kostní hmoty, která implantát kotví. Doporučujeme nekouřit. Při dodržení těchto podmínek mají zubní implantáty v podstatě neomezenou životnost.
Co brání zavedení implantátu? Těžká forma cukrovky, výrazněji snížená imunita, silné kuřáctví.