Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
clinic@qodeinteractive.com
Title Image

Ortodoncie

Rovnátka, neboli ortodontické aparáty jsou používány k rovnání zubů a jejich umístění v zubním oblouku. Rovnátky se korigují ortodontické anomálie, jako je předkus, špatně postavené zuby, místo po chybějících zubech a podobně.

Zuby rovnáme ze dvou důvodů. Prvním je potřeba rovnat zuby ze zdravotního hlediska, jelikož špatně postavené zuby jsou nejen neestetické, ale člověk s hodně křivými zuby má problémy s ústní hygienou, dochází k rychlejšímu obrušování zubů a jejich ztrátě dříve, než je nutné. Po rovnátcích máte nejen rovnější zuby, ale i efektivněji žvýkáte a může se vám lépe mluvit. Druhým důvodem je estetické hledisko, v dnešní době zvlášť podstatné pro mnoho lidí ať už z profesních nebo sociálních důvodů.

Primárně dělíme rovnátka do dvou kategorií, a to rovnátka fixní a rovnátka snímatelná.

Fixní rovnátka

Jsou napevno umístěna v ústech, rovnají zuby za pomoci ortodontických zámečků, malých součástek, které jsou nalepeny na jednotlivé zuby za pomoci speciálních ortodontických lepidel. Do těchto zámečků je následně vsunut drát, který vytváří sílu a tlačí na zuby v místě, kde je potřeba a tím uzavírá mezery mezi zuby a posouvá zuby do požadované pozice. Obvyklá doba léčby fixními rovnátky je 1,5 až 2 roky.

Zámečky dnes můžeme dále rozdělit na klasické kovové, estetické a samoligovací. Mladí lidé si mohou rovnátka přizpůsobit barevnými gumičkami, stejně tak dospělí pacienti najdou v nabídce zámečky, dráty a gumičky v barvě zubů, aby byly co nejméně nápadné. Moderní ortodontické zámečky jsou menší a hladší než ty, které si pamatujete z dřívějších dob. Jsou vyráběny s takzvaným nízkým profilem, jenž zajistí menší podráždění vašich rtů a tváří.

Snímatelná rovnátka

se dnes používají daleko méně než rovnátka fixní a to především u dětí se smíšeným chrupem a pro méně závažné nedostatky. Dále se používají jako retenční prostředek po ukončení léčby pevným rovnátkem.

Jejich výhodou je menší finanční náročnost léčby, možnost vyjmutí při sportu a jídle a jednodušší hygiena.

Úspěšná léčba vyndavacím rovnátkem však potřebuje velkou odpovědnost dítěte při nošení, kterou je většinou obtížné zajistit.

Kontaktujte nás pro více informací nebo si zarezervujte termín