Endodoncie – ošetření kořenových kanálků
K ošetření kořenových kanálků používáme endomotory VDW reciproc Silver a Gold a kanálky plníme tekutou gutaperčou přístrojem Bee-fill.
Komplikované případy ošetřujeme za použití operačního mikroskopu Leica
Zub se skládá z tvrdých tkání skloviny a zuboviny, uvnitř je dutý. Dutá část zubu je vyplněna takzvanou dření, kterou vedou nervy a cévy vyživující zub. V případě, že se infekce dostane až do dřeňové dutiny, tak je nutné ošetřit kořenové kanálky. Je nutné odstranit infikovanou tkáň z kanálků, kanálky dobře vydezinfikovat a poté zaplnit.
Nejčastějšími příznaky zánětu kořenových kanálků jsou:
- citlivost zubů na studené a teplé nápoje
- bolest zubů při žvýkání
- otok obličeje
- citlivost dásní okolo postiženého zubu
- otok dásní
Proč je nutné kořenové kanálky vyčistit?
Bez léčby se zánět šíří do kosti ve které jsou zuby uchyceny. Tím ji narušuje natolik, že nemusí být dále schopna zub udržet. Neošetření kořenových kanálků má za následek ztrátu zubu.
Ošetření probíhá ve většině případů ve dvou návštěvách. Při první návštěvě se odstraní část korunky zubu a zpřístupní se kořenové kanálky. Ty se dále rozšíří a poté se vyčistí kořenovými nástroji a pečlivě vydezinfikují. Poté se provizorně zaplní. Zhotoví se měřící rtg snímek nebo se použije apex lokátor pro zjištění přesné délky kanálků.
Při druhé návštěvě se odstraní provizorní výplň, kanálky se zkontrolují, znovu vydezinfikují. Teprve teď je možné je definitivně zaplnit.